Premiera
pierwszego odcinku kreskówki o heavy metalu

tony iommi

Dopiero wczoraj (19 lutego) obchodziliśmy urodziny legendarnego Tony'ego Iommi'ego (Black Sabbath), a już dziś kanał VH1 pokazał pierwszy odcinek kreskówki o tytule "The Complete History of Heavy Metal" (Pełna Historia Heavy Metalu), w którym głównym bohaterem jest właśnie Tony Iommi. Sam odcinek zatytułowano "Fingers Bloody Fingers" (Paluchy, krwawe paluchy).

 

W odcinku opowiada się historia, jak zespół Black Sabbath osiągnął swoje mroczne brzmnienie. Iommi mieszkał wtedy w przemysłowym mieście Birmingham i pracował na fabryce.

 

"Naprawdę podobała mi się ta praca, lecz muzyka była sprawą główniejszą"

Tony opowiedział, że dostał swoją pierwszą gitarę w wieku około 13 lat, chociaż na ten moment miał już muzyczne doświadczenie gry na akordeonie, jak w sumie cała jego rodzina. Zaraz po tym, kapela The Birds & The Bees zaproponowała Tony'emu zagrać z nimi na ich występach gościnnych w Europie, on miał tylko odpracować zmianę na fabryce. Zdążył przyjść do domu, zjadł obiad i stwierdził, że nie wróci już do pracy, ale mama mu powiedziała, że nie może zawieść kogokolwiek, a więc musiał wrócić na fabrykę i skończyć swoją zmianę.

 

"Postawili mnie koło olbrzymiej maszyny, na której nie umiałem nawet pracować."

Tony'emu była przydzielona praca przy nieznanej mu maszynie. I nagle CIACH! Odcięło mu opuszki dwóch palców. Jego przywieźli do szpitalu, a później ktoś przyniósł czubki palców w pudełku po zapałkach. "Byłem załamany," - wspomina Tony. Pewnego dnia przyszedł do Tony'ego przyjaciel, "miły człowiek", jak nazwał go sam Tony, i opowiedział mu o francuskim gitarzyście i kompozytorze Django Reinhardt'cie, który stracił po pożarze 3 palce na lewej ręce, co zupełnie nie przeszkadzało mu dalej zajmować się muzyką. Tony wywnioskował, że złe rzeczy mogą być przyczyną dobrych, przecież dzięki właśnie temu wypadkowi odkrył w nowe brzmienie dla siebie i całego świata.

 

Link do obejrzenia odcinka: http://www.vh1.com/video/misc/1168387/fingers-bloody-fingers-starring-tony-iommi-of-black-sabbath.jhtml#id=1734291