Nostalgiczny
koncert Agaty Kristi

25 lutego, 2015

 bracia samojłowowie

Po zakończeniu w roku 2010 swojej koncertowej i twórczej kariery powrócił na scenę jeden z najbardziej popularnych rosyjskich zespołów rockowych - Agata Kristi (Агата Кристи). Niestety, jak twierdzą liderzy zespołu Bracia Samojłowowie, powrót ten będzie krótki - tylko na dwa "Nostalgiczne koncerty" w Moskwie oraz w Sankt-Petersburgu. Jeden z nich, w Petersburgu, już odbył się 14 lutego, natomiast koncert w Moskwie jeszcze czeka na swoich widzów 27 lutego w SK "Olimpijskij".

 

"To nie jest zjednoczenie zespołu. To tylko prezent jego fanom"

Wadim i Gleb Samojłowowie

Dla niektórych taki "prezent" to unikalna i jedyna szansa znów usłyszeć na żywo wszystkie przeboje kapeli w wykonaniu braci, dla drugich - to powód wspomnieć młodość, a dla kogoś - powód by spotkać się ze starymi znajomymi. Właśnie dlatego koncert w Pałacu Lodowym w Petersburgu zebrał niemal 15 000 widzów, czyli dwa razy więcej niż 5 lat temu na ostatnim koncercie "Epilog" - wszystkie bilety zostały wyprzedane za tydzień przed koncertem. Bracia przygotowali specjalny program z 35 utworów trwający około 2,5 godzin. Lista utworów, jak się zapowiadała kampania marketingowa, miała być tworzona na podstawie głosowania internetowego, które w rzeczywistości nie odegrało żadnej roli.

 

Starszy z braci, Wadim, pracując razem z zaproszonymi muzykami od 7 stycznia nad programem, odtworzył brzmienie klawiszy tak, by było one identyczne z brzmieniem na każdej z płyt, natomiast młodszy, Gleb, nawet nie przyszedł ani na jedną próbę. Mimo to, bracia grali i śpiewali harmonicznie ze sobą, nie licząc jednego przypadku, w którym Gleb ze względu na koszmarny hałas nie poradził sobie z solówką.

"Gdybym mógł zrozumieć w tym hałasie chociażby jedno słowo, to bym skończył solówkę."

Gleb Samojłow

 

Organizację koncertu można ocenić na 6/5 - oświetlenie, nagłośnienie, lasery i ekrany pod sufitem; jednym słowem - luksus warty zespołu. Od samego początku bracia byli jacyś skrępowani, grali leniwie, bez entuzjazmu i dopiero po godzinie koncertu muzycy się naprawdę rozpalili, uśmiechali się do widzów i w całości oddawali się swojej muzyce. Zwieńczeniem i niespodzianką koncertu był utwór "Seroje niebo" (Szare niebo), który po raz ostatni był grany na scenie prawie 20 lat temu. Zakończył się koncert tradycyjnie - piosenką "Budu tam" (Będę tam). Muzycy opuścili scenę bez żadnych bisów, bonusów czy słów pożegnania.

 

agata kristi

 

Niektórzy fani wiadomość o "Nostalgicznych koncertach" Agaty Kristi odebrali negatywnie, bez zaufania, chociaż każdy, kto był zakochany w dzieła tego zespołu, oczekiwał i pragnął powrotu braci na scenę. Szkoda, że ten powrót jest tymczasowy... Chociaż kto wie, kto wie. Wadim Samojłow nie ukrywa swojej chęci znów zjednoczyć Agatę, czekamy więc tylko na zgodę "gotyckiego księcia" Gleba. Czekamy i mamy nadzieję!

 

O zespole Agata Kristi

him logo

Agata Kristi - najbardziej popularny w latach 90. radziecki i rosyjski zespół rockowy. Został stworzony w roku 1988 przez Wadima Samojłowa, Aleksandra Kozłowa i Piotra Maja. Podczas nagrywania drugiej płyty do formacji dołączył się młodszy brat Wadima Gleb Samojłow. Mimo że podczas swojej kariery skład zespołu nie raz się zmieniał, liderami byli właśnie bracia Samojłowowie. Twórczość zespołu jest niejednoznacznym połączeniem kilku gatunków muzyki rockowej - gothic rock, post-punk, alternatywny rock, psychodeliczny rock i inne. Wizytówką kapeli została dekadentyczna tematyka utworów. Jako jedyni z rosyjskich formacji rockowych w 1998 dostali nagrodę "Najbardziej sprzedający się zespół zagraniczny" podczas "World Music Awards". Za ponad 20-letnią karierę zostało wydano 10 studyjnych i 2 remiksowe płyty, 5 kompilacji oraz 18 teledysków. W roku 2009 bracia ogłosili rozpad zespołu i z płytą "Epilog" wyruszyli w ostatnią trasę koncertową.

 

 

Tagi: agata kristi, bracia samojłowowie, rosyjska muzyka rockowa, rosyjski rock, russian rock, gothic rock, post-punk, alternatywny rock, psychodeliczny rock, art-rock